Dom Nauka
Kategoria:

Nauka

Reklama

Świat technologii zmienia się z dnia na dzień, sprawiając, że gadżety, do których jesteśmy przyzwyczajeni, stają się coraz wygodniejsze.

University of Colorado (USA) opowiedział o pionierskim projekcie zastąpienia tradycyjnych baterii w gadżetach superkondensatorami. Dzięki temu odkryciu, sfera konsumenckich urządzeń elektronicznych może się diametralnie zmienić.

Strony: 1 2

Reklama

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu w Kartaginie odkrył, że proces obiegu wody między hydro- i litosferą rozpoczął się ponad 4 miliardy lat temu.

Ma to ogromne znaczenie zarówno dla zrozumienia, w jaki sposób powstała Ziemia, jak i dla wyjaśnienia wszystkich warunków krytycznych dla pojawienia się życia. Warunki te pojawiły się zaledwie 600 milionów lat po narodzinach planety.

Strony: 1 2

Reklama

Chatbot VIC (Virtually Integrated Citizen) chce dołączyć do list wyborczych w wyborach na burmistrza Cheyenne, stolicy amerykańskiego stanu Wyoming. Jednak Sekretarz Stanu Wyoming sprzeciwia się takiej kandydaturze, uznając ją za nielegalną.

Zbudowany w oparciu o GPT-4 OpenAI i przeszkolony na tysiącach dokumentów z posiedzeń Rady Miasta Cheyenne, bot został opracowany przez lokalnego bibliotekarza Victora Millera.

Miller i jego pomysł mają już przeciwników politycznych, w szczególności sekretarza stanu Chucka Graya. Ten ostatni uważa, że w wyborach powinni brać udział wyłącznie ludzie.

Strony: 1 2

Reklama

Larry Connor, inwestor z Ohio, zwrócił się do Patricka Laheya z Triton Submarines z pomysłem zbudowania nowego pojazdu do bezpiecznego nurkowania na Titanicu.
Oprócz eksploracji wraku statku, misja ma na celu poprawienie negatywnego wizerunku prywatnych projektów głębinowych po niedawnym tragicznym wypadku łodzi podwodnej Oceangate. Śmierć pięcioosobowej załogi przyciągnęła wówczas uwagę całego świata, a sama zasada takich inicjatyw spotkała się z ostrą krytyką, w tym ze strony twórcy filmu Titanic i doświadczonego podwodniaka Jamesa Camerona.

Strony: 1 2

Reklama

Naukowcy ze Szwecji opracowali pierwszy na świecie „żywy” komputer z ludzkiej tkanki mózgowej. Składa się on z 16 organoidów (skupisk neuronów).

Zasada działania organoidów jest podobna do funkcjonowania zwykłego chipa komputerowego. Odbierają i wysyłają sygnały za pośrednictwem neuronów, które działają jak obwody elektryczne. Jednak żywe neurony zużywają 1 milion razy mniej energii w porównaniu do procesorów cyfrowych.

Eksperci hodowali komórki macierzyste przez miesiąc, aż utworzyły elementy podobne do neuronów. Mini-mózg powstał z 10 tysięcy żywych neuronów o średnicy około 0,5 mm.

Strony: 1 2

Reklama