Dom Kosmos
Kategoria:

Kosmos

Reklama

Jeśli spojrzeć na niebo latem, wydaje się, że gwiazd jest mniej niż zimą i nie świecą tak jasno.

Intensywność światła pochodzącego od gwiazd oczywiście nie zależy od pory roku, ale na percepcję wzrokową wpływa tło niebieskie. W okresie letnim Słońce opada poniżej horyzontu w Petersburgu tylko o 6 stopni, w Moskwie – o 11 stopni. Oznacza to, że czerń nie nadchodzi, a zmierzch trwa całą noc.

Na takim tle światła wyglądają na ciemniejsze, a w zimowe noce niebo przybiera ciemniejszy kolor. Ponadto, liczba jasnych gwiazd wzrasta w okresie zimowym. Na przykład latem o godzinie 00:00 można zobaczyć tylko 6 z 25 najjaśniejszych gwiazd, podczas gdy zimą można zobaczyć 10, w tym legendarnego Syriusza.

Strony: 1 2

Reklama

Amerykańska agencja kosmiczna NASA w publikacji na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformowała, że stacja międzyplanetarna OSIRIS-APEX, wcześniej znana jako OSIRIS-REx, z powodzeniem pokonała maksymalne zbliżenie do Słońca w drodze do swojego celu, którym jest słynna asteroida Apophis. Ponadto w końcu wyszła z trybu autonomicznego, wysyłając dane telemetryczne na Ziemię.

Należy zauważyć, że stacja pozostawała nieaktywna od grudnia 2023 r. do marca tego roku. Z tego powodu specjaliści NASA nie mogli odbierać telemetrii z aparatu. W pierwszych dniach stycznia OSIRIS-APEX pokonał tak zwany punkt peryhelium, znajdujący się w odległości 40 milionów kilometrów od naszej gwiazdy, a według późniejszych kontroli sprzętu, podczas zbliżania się do Słońca żaden sprzęt nie został uszkodzony.

Strony: 1 2

Reklama

Kamienie rozrzucone wzdłuż starożytnego marsjańskiego wybrzeża mogą wskazywać, że Czerwona Planeta miała kiedyś znacznie więcej podobieństw do Ziemi, niż wcześniej sądziła społeczność naukowa.

Należy zauważyć, że skały odkryte przez łazik Curiosity amerykańskiej agencji kosmicznej NASA są niezwykle bogate w tlenki manganu – związki chemiczne wskazujące, że niegdyś nadający się do zamieszkania Mars miał podobny do Ziemi poziom tlenu i odpowiednie warunki do życia.

Strony: 1 2

Reklama

Astrofizycy z Uniwersytetu w Sydney opisali w niedawnym badaniu okresowy „taniec” Ziemi i Marsa z cyklem 2,4 miliona lat. Grawitacja Marsa wpływa na trajektorię naszej planety wokół Słońca, przyczyniając się do zmian klimatu i cyrkulacji oceanów. Jest to podobne do zjawiska „efektu motyla”, w którym nawet najmniejsza zmiana może mieć wymierne konsekwencje.

Aby ustalić wzorce prądów w oceanie, naukowcy zbadali próbki osadów głębinowych. Okazało się, że charakter prądów zmienia się raz na 2,4 miliona lat, co pokrywa się z astronomicznymi cechami „tańca” Ziemi i Marsa. Ta interakcja, zmieniając orbitę Ziemi wokół gwiazdy, wpływa na ilość promieniowania otrzymywanego przez planetę, co oczywiście nie pozostaje bez śladu dla klimatu.

Strony: 1 2

Reklama

Korea Południowa jest aktywnie zaangażowana w międzynarodowe projekty eksploracji satelity Ziemi i Czerwonej Planety, a także rozwija własne inicjatywy w tych obszarach.

Według szefa Korei Południowej, Yoon Seok-yeola, kraj zamierza wysłać astronautów na Marsa i Księżyc w ciągu najbliższych kilku dekad. Na sfinansowanie tych i innych inicjatyw kosmicznych przeznaczonych zostanie około 70 miliardów dolarów z budżetu.

Strony: 1 2

Reklama